jan wycieczka3Kilka słów o fabryce FCA w Tychach.

„Zajmuje 2,4 mln m² powierzchni, z czego na hale produkcyjne i budynki usługowe przypada 0,5 mln m². Jest jednym z największych zakładów produkcyjnych w Europie. Z jego linii montażowych co 46 sekund zjeżdża jeden samochód. W zakładzie pracuje ponad 3000 osób, a dodatkowo na jego terenie znajduje się 56 firm świadczących usługi na rzecz fabryki. To prawdziwe miasteczko przemysłowe. W Zakładzie Tychy produkowane są Fiaty 500 Abarty500 i Lancia Ypsilon. Samochody produkowane w Tychach eksportowane są na rynki 67 krajów świata, w tym do Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, a także do dalekiej Japonii i Australii. Wyniki te stawiają FCA Poland zdecydowanie na pierwszym miejscu wśród producentów samochodów w Polsce i w europejskiej części koncernu FCA.

Wyjazd odbył się 05 czerwca 2017r. Po uzupełnieniu wszelkich formalności i przeliczeniu grupy, Pan przewodnik pokierował nas na halę. Zgrzewanie karoserii w fabryce Fiata odbywa się tylko i wyłącznie przy pomocy specjalistycznych robotów przemysłowych, największe stanowisko to 18 robotów (cześć robotów jest przytwierdzona do podłoża hali, a część umieszczona została ponad linią przejazdu karoserii na specjalnie przygotowanej konstrukcji nośnej). Cały finalnego zgrzania karoserii na w/w stanowisku trwa kilka sekund, dodatkowo przez cały czas można było słuchać Pana przewodnika opowiadającego o wielu ciekawostkach i rozwiązaniach technologicznych wykorzystywanych w fabryce FCA. 

Montaż od A do Z, w fabryce FCA każdy pracownik linii montażowej ma przydzieloną określoną role, tylko i wyłącznie jedną rolę odpowiednią dla danego stanowiska pracy. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia całego montażu, ponieważ pracownik skupia się wyłącznie na swoim zadaniu, dzięki temu zabiegowi podczas montażu powstaje mniej błędów. Proces montażu jest bardzo złożony i wielowarstwowy, pewne elementy zostają zamontowane, aby na późniejszych stanowiskach zostały zdemontowane, dozbrojone i ponownie zamontowane. Finalny produkt, czyli upragniony samochód, zostaje odpalony, sprawdzony i odesłany na bieżnie do kontroli jakości oraz sprawdzenia stanu układów mechanicznych.

Następnym punktem naszej wycieczki spacer Traktem Królewskim w Krakowie od Wawelu po Barbakan.  Na zakończenie wyprawy zostawiliśmy zwiedzanie Kopalni Soli w Wieliczce. Wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Blisko 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. To tutaj poznaliśmy naszego przewodnika, który podczas wędrówki opowiadał nam  o historii i tajemnicach Kopalni. O rządzących nią siłach przyrody i etosie ciężkiej pracy wielu pokoleń górników. Schodząc coraz niżej zobaczyliśmy niezwykłe miejsca, solna skała poddała się mocy ludzkich rąk. Pan przewodnik przedstawił nam legendę księżnej Kingi, która przyniosła bogactwo soli na polską ziemię. W połowie szlaku poznaliśmy jej cudowną kaplicę i zdobiące ją jedyne w swoim rodzaju solne dzieła sztuki.

 

Podziel się

KONTAKT

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Hańczowej
      Hańczowa 80,
38-316 Wysowa Zdrój
tel/fax (018)353-20-04 lub
18 353-05-24
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

MAPA

Kategoria: Internackie fakty

TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
p. Sz. MordarskiInternackie fakty

5 października rozegrany został w Internacie  turniej tenisa stołowego .

OGNISKO INTEGRACYJNE
OGNISKO INTEGRACYJNE
p. Sz. MordarskiInternackie fakty

Ognisko integracyjne dla mieszkańców internatu.

"JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM"
"JAK RADZIĆ SOBIE ZE STRESEM"
p. M. Jodłowska- PiskorzInternackie fakty

Zajęcia biblioterapeutyczne w internacie.

W naszej Szkole realizujemy projekt finansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020. Nr projektu: PRMP.10.02.02-12-261/16.
Tytuł projektu: „ Nauczanie Rolnicze XXI Wieku”, w latach 2017, 2018, 2019.